WC dugulás okai – Miért dugul el a WC és hogyan előzhetjük meg?

A WC dugulása mindig kellemetlen és váratlan probléma. Kevés bosszantóbb dolog van, mint amikor otthon, az irodában, a műhelyben stb. és éppen akkor nem tudjuk használni, amikor a legjobban kellene. Sok esetben a baj megelőzhető lenne, ha ismernénk az okokat és néhány egyszerű szabályt betartanánk. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat és tanácsokat a WC dugulásának megelőzésére.

A leggyakoribb okok, amiért eldugulhat a WC

1. Nem oda való tárgyak lehúzása

A WC nem szemetes! Utóbbiba szinte bármit belerakhatunk, a WC csésze nem erre való. A WC-be szándékosan(!) vagy véletlenül beledobott „klasszikus” hulladékok mellett – ételmaradékok, betétek, tamponok, gyógyszerek – olyasmik is rendre a csészében landolhatnak, amikre tényleg nincs semmilyen magyarázat (kisebb játékok, flakonok). Idővel a csőben az oda nem illő dolgok „összeállnak”, és egyszer csak azt vesszük észre, hogy alig folyik le víz, nem viszi le a …, stb.

A fojtogató törlőkendő és a WC dugulás

A szakemberek a nedves törlőkendőt a WC dugulás stroke-jának is szokták nevezni. Sajnos nem ritka, hogy folyamatosan a WC-be kerül a nedves törlőkendő, pedig ez nem bomlik le, így komoly bajok forrásává válhat. Felgyülemlik, és ha régi a csatornarendszer, vagy gond van a lejtésével, esetleg nagyon hosszú a lefolyószakasz, egyre csak rakódik egyik a másikra – egészen a végleges dugulásig. 

WC dugulás, duguláselhárítás - nedves törlőkendő miatt
WC dugulás – nedves törlőkendő miatt

Ezt a problémát házilag orvosolni nagyon nehéz! A szennyvízcső dugulás megszüntetése otthoni eszközökkel, (vagy WC dugulás elleni szer) nem mindig lehetséges, így többnyire duguláselhárító szakembert kell hozzá igénybe venni.

A víz ellensége: az olaj és a zsír

Szintén gyakran végzi a WC-ben a konyhából származó használt sütőolaj és zsír. Leviszi a víz – vélik sokan. De belegondolt már, milyen károkat tudnak ezek okozni azzal, hogy a szennyvízcső falán letapadnak, lerakódnak, hónapok alatt masszív zsírkővé alakulnak? Egyre jobban leszűkítik a cső keresztmetszetét, a gátolják zavartalan áramlást, és legvégül dugulást eredményeznek. 

A következő dolgok gyakran vezetnek duguláshoz:

  • nedves törlőkendő
  • női higiéniai termékek
  • pelenkák
  • fültisztító pálcika, vattapamacs
  • ételmaradék, zsiradék

Ezek nem oldódnak fel a vízben, és könnyen elakadnak a csőrendszerben.

Ezek mellett gyakran előfordul, hogy kisebb-nagyobb lakásfelújítás után gyakran megesik, hogy a mesteremberek vagy akár a maguk a tulajdonosok az elmosott szerszámok vizét, a maradék ragasztót, festéket beleöntik a vécébe. Ezek lerakódnak a csőrendszerben, csatorna falán, és az így kialakult dugulások elhárításához, a szennyvízcső dugulás megszüntetése érdekében általában már szakemberre van szükség. 

2. Kevés víz az öblítéshez

Modern, víztakarékos tartályok esetén előfordulhat, hogy nem elegendő az öblítővíz mennyisége. Ez nem mossa el teljesen a szennyeződést, így az lerakódik és dugulást okozhat.

Amikor a spórolás, a pazarlás a WC dugulás oka

Persze okozhatnak problémát a WC-hez tartozó dolgok is, mint például az illatosító, amit szerencsés esetben magunk is megtalálhatunk. A bizonyos „kis helyiségben” nélkülözhetetlen a WC papír, ám az is okozhat WC dugulást, ha spórolás céljával a nagy mennyiségű papír lehúzásához rendszeresen kevés vizet használunk. Ha így jártunk, a máskor már jól bevált vécépumpa ezúttal is hatásos lehet. Egy átlagos tartály 6-9 liter vízzel öblít, fontos és javasoljuk, hogy WC dugulás ellen minden alkalommal használjuk el ezt a mennyiséget.

3. Vízkő és zsírlerakódás

Az évek során a csövek falára lerakódó vízkő és szappanmaradványok, zsíros szennyeződések leszűkítik a cső átmérőjét, és elősegítik az elakadást.

A WC dugulások mellett a mosogató duguláselhárítás oka is leggyakrabban a lefolyóba öntött zsír és olaj. Ezek forró vízzel és egyéb szerekkel, házi praktika, megfelelő módszer segítségével könnyen megelőzhetik a lerakódásokat. Forró víz és barátai a dugulás ellen cikkünkben megmutatjuk mik ezek a praktikák a dugulás megelőzése érdekében.

4. Rosszul kivitelezett csőrendszer

Ha a csövek túl szűk keresztmetszetűek (vékonyak), vagy túl sok a kanyar, akkor könnyebben kialakulnak pangó szakaszok, ahol lerakódhatnak a szennyeződések. Ez gyakran előfordul régi építésű lakásokban vagy szakszerűtlenül felújított rendszereknél.

5. Gyökérbenövés, szerkezeti hiba

Családi házaknál gyakori, hogy a csatornába benő a növények gyökere, különösen akkor, ha a csövek illesztései nem zárnak tökéletesen. A gyökerek a nedvesség irányába növekednek, és könnyedén behatolnak a csatornarendszer apró résein. Idővel sűrű gyökérszövet alakulhat ki a cső belsejében, amely komoly dugulást és szennyvíz-visszafolyást okozhat.

Gyökérbenövés csatornában
Gyökérbenövés

Emellett előfordulhat, hogy a csövek megsüllyednek vagy elmozdulnak a talajmozgás hatására, ami pangó szakaszokat eredményez. Ezek az elváltozások a lefolyás lassulásához, visszatérő dugulásokhoz vezetnek. A pontos okok feltárásához gyakran szükség van kamerás csatornavizsgálatra.

Ehhez speciális eszközök kellenek és kamerás csővizsgálat a legjobb és legcélravezetőbb. Professzionális, HD-minőségű kameránkkal a rendszert átvizsgáljuk, és a dugulást okozó anyagot a színes képet mutató monitoron azonnal látjuk.

Hogyan előzhetjük meg a WC dugulást?

  • Soha ne dobjunk a WC-be semmit, ami nem odavaló
  • Használjunk elegendő vízmennyiséget az öblítéshez
  • Havonta egyszer öblítsünk le forró vízzel és szódabikarbónával, hogy oldjuk a lerakódásokat
  • Kerüljük a zsíros anyagok leöntését a WC-n keresztül
  • Rendszeresen ellenőrizzük a lefolyók állapotát, főleg régebbi épületekben

Tipp: A WC-pumpa nem csak dugulás esetén hasznos – időnként preventív jelleggel is használható, hogy fellazítsa a kezdődő lerakódásokat.

Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?

Ha már eldugult a WC, első körben megpróbálhatjuk házilag megszüntetni a problémát (pl. pumpálás, szódabikarbóna + ecet), de ha ezek nem segítenek, ne habozzunk szakemberhez fordulni.

Itt találod gyors és megbízható WC duguláselhárítási szolgáltatásunk Budapesten.

A WC dugulás legtöbbször megelőzhető.

A legfontosabb, hogy odafigyeljünk arra, mit dobunk bele, és időnként elvégezzük az egyszerű karbantartási lépéseket. Ha pedig mégis megtörténik a baj, bízzuk a megoldást tapasztalt szakemberre!

Ha eldugult a WC és szakember szükséges – igen ám, de kit hívjunk?

(Érdemes elolvasni a megfelelő szakember kiválasztásához az alábbi cikkünk: Profi duguláselhárító szakember kiválasztása)

Gyakran ismételt kérdések (GYIK)

Miért nem szabad nedves törlőkendőt lehúzni a WC-n?

Mert nem oldódik fel a vízben, mint a WC-papír, és könnyen dugulást okoz a csőben. De, szerencsére ma már számos olyan kapható, ami alkalmas arra, hogy a WC csészébe dobjuk.

A víztakarékos tartályom miatt eldugulhat a WC?

Igen, ha túl kevés víz áramlik le, az nem mossa el megfelelően a szennyeződéseket.

Hogyan lehet házilag megelőzni a dugulást?

Körültekintő használattal. Ne dobjunk semmi olyat a WC-be ami nem oda való, használjunk elegendő vízmennyiséget és havonta egyszer öblítsük át forró víz, szódabikarbóna és ecet alkalmazásával.

Mi a teendő, ha nem folyik le a WC, de nem akarom rögtön hívni a szerelőt?

Próbálkozz WC-pumpával és természetes tisztítószerekkel. Ha nem javul, ne halogasd a szakember hívását.

Mennyire gyakori a gyökérbenövés?

Családi házaknál nem ritka, különösen, ha a csatorna közel van fákhoz vagy bokrokhoz.

Ha már megtörtént a baj, és sürgős segítségre van szüksége, olvassa el szolgáltatásunk részletes bemutatását!

WC duguláselhárítás Budapest

Szólj hozzá!